English

Asalvo TRAVEL COT MIX PLUS DANDELION

Kompakt rejseseng med puslebord, legeomobil og lynlåsåbning, til nyfødte op til 15 kg.
Free shipping
€117.30

Asalvo Travel Cot Mix Plus Dandelion er en kompakt og alsidig rejseseng til nyfødte og små børn op til 15 kg. Den er udstyret med et aftageligt puslebord, en legemobil og lynlåsåbning, der muliggør, at barnet selv kan kravle ud af sengen.

Sengen kan foldes sammen til transport og opbevaring og har to uigennemsigtige sider samt to sider med net-vinduer, som giver god luftcirkulation og overblik for dig og barnet.

Der er to hjul med bremser, og bunden kan indstilles i højden, så baby kan ligge lidt højere i den første tid. Foldbar madras på 2 cm er inkluderet, og der findes en indsats til højdejstering, dog kun til de helt små. En lomme og en transporttaske er også inkluderet. Den overholder EU Standard EN 716-1 / 2.

Aldersanbefaling: Fra fødslen og op til 15 kg. Dette gør den egnet fra nyfødt og gennem de første måneder, under sikkerhedsforholdene og med mulighed for høj/ lav indstilling og puslebord.

Udviklingsfordele:

  • Finmotorik: Øver fingerfærdighed gennem lukkemekanik (lynlås) og justering af bund og højdeforskelle.
  • Sensorisk engagement: Net-sider og legemobil giver visuel stimulation og auditiv respons.
  • Selvstændighed og rutine: Tryg soveplads i en sikker ramme, der støtter tidlig selvstændighed.
  • Syn og opmærksomhed: Legeomobil stimulerer visuel tracking og auditive input.